Ռուս-ուկրաինական պատերազմի կողմերը ստիպված կլինեն «տհաճ որոշումներ» ընդունել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության հետ կապված, TRT World-ին տված հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Իդեալական աշխարհում մենք, իհարկե, կցանկանայինք տեսնել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանումը։ Բայց հիմա պատերազմ է գնում, և, ցավոք, պատերազմի այս պահին մենք պետք է որոշակի ընտրություն կատարենք, որոշ տհաճ որոշումներ կայացնենք։
Հիմա կողմերը փորձում են այս ընտրությունն անել՝ ինչից կարող են հրաժարվել, ինչը կարող են պահել, ինչի մասին կարող են խոսել հետո։
Սրանք այն առաջնահերթություններից մի քանիսն են, որոնց վրա նրանք շատ կենտրոնացած են աշխատել հենց հիմա»,- ասել է Ֆիդանը` պատասխանելով որոշ կողմերի ներկայիս առաջարկների մասին՝ կապված տարածքների հետ:
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ «հակամարտության երկու կողմերն էլ ունեն տարբեր նպատակներ և ցանկություններ», և հարցն այն է, թե «արդյո՞ք ԱՄՆ միջնորդությունը կբավարարի հանդիպում կազմակերպելու համար» և սկսելու ուղիղ բանակցային գործընթացը։
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիան հենց սկզբից փորձում էր նպաստել կարգավորմանը, ուստի ԱՄՆ-ի ներկա ներգրավվածությունն այս գործընթացում և կողմերի ցանկությունը զինադադարի հետ կապված «շատ մեծ նորություն էր»։
«Սա նաև նորություն է, քանի որ ես գիտեմ մի քանի շատ հետաքրքրված մարդկանց, ովքեր նույնիսկ չէին ուզում լսել «հրադադար» բառերը:
Թրամփը կցանկանար անհապաղ զինադադար, բայց կա նաև խաղաղության ծրագրի վրա աշխատելու ցանկություն։ Հնարավո՞ր է դրան հասնել: Կարծում եմ՝ շատ դժվար է, հղի է մեծ դժվարություններով, բայց միանշանակ արժե փորձել»,- նշել է Ֆիդանը։
Արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Թուրքիան պատրաստ է ակտիվ դեր խաղալ կարգավորման գործընթացում և Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ երկխոսության մեջ.
«Եթե մենք չկարողանանք դադարեցնել պատերազմը, ապա գոնե կարող ենք մեղմացնել դրա բացասական կողմերը։ Մենք նայում ենք, թե ինչպես կարող ենք ավելի ակտիվ ներգրավվել հրադադարի բանակցություններում։ Մենք երկու կողմերին էլ բանակցությունների հարթակ ենք առաջարկում։ ԱՄՆ-ն, իմ կարծիքով, այժմ գտնվում է ծրագրի մշակման փուլում»։