Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը զգուշացրել է, որ Իրանի վրա նոր հարվածները «վատ հետևանքներ» կունենան ամբողջ միջազգային հանրության համար։
«Հետևանքները վատ են», — ընդգծել է նա՝ պատասխանելով «Ալ Արաբիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում այս հարցի վերաբերյալ հարցին։ «Իրանին արդեն հարվածներ են հասցվել՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի վերահսկողության տակ գտնվող միջուկային օբյեկտներին»։
Լավրովը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից 2025 թվականի հունիսին Իրանի վրա կատարված հարվածները ոչ միայն խաթարել են Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) և Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի (ՄԶՉՊ) հեղինակությունը, այլև «իրական միջուկային միջադեպի վտանգ են պարունակել», հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ներկայումս, դատելով մեր իրանցի գործընկերների տեղեկատվությունից, իրավիճակը մոտավորապես նորմալ է», — հավելել է նա։ «Սակայն միջուկային օբյեկտների վրա հարվածները ստիպեցին իրանցիներին մտածել միջուկային նյութերի ֆիզիկական պաշտպանության մասին, որոնք, կրկնում եմ, գտնվում են գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ — ՏԱՍՍ) վերահսկողության տակ և որոնց «դիպչել» հնարավոր չէր»։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի խոսքով՝ նման գործողություններով ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ոչ միայն ստեղծել են ֆիզիկական ռիսկեր, այլև «խարխլել են ՄԱԳԱՏԷ-ի և Միջուկային զենքի չտարածման մասին համաձայնագրի հեղինակությունը», որը, ըստ պաշտոնական Թեհրանի բազմիցս արված հայտարարությունների, «պարտադիր է նրա համար»։
Լավրովը նաև նշել է, որ ՀԳՀԾ-ի ստորագրումից հետո ՄԱԳԱՏԷ-ի կողմից Իրանի գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը «աննախադեպ էր», բայց Թեհրանը «երբեք չի բռնվել Միջուկային զենքի չտարածման մասին համաձայնագրի կամ ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ դրա երաշխիքների մասին համաձայնագրի խախտման մեջ»։ «Բոլոր ռիսկերն ու քաղաքական լարվածությունը սկսեցին առաջանալ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն դուրս եկավ ՀԳՀԾ-ից 2018 թվականին, այն բանից հետո, երբ այն ուժի մեջ էր երեք տարի», — հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը։